Yapılan onca uyarıya rağmen dolandırıcılar evde ek kazanç sağlamak isteyen vatandaşları tuzağa düşürmeye devam ediyor.

Yapılan onca uyarıya rağmen dolandırıcılar evde ek kazanç sağlamak isteyen vatandaşları tuzağa düşürmeye devam ediyor.

Koronavirüs salgını ile getirilen kısıtlamalar sonrası vatandaşların evlerine çekilmelerini de fırsat bilen dolandırıcılar özellikle sosyal medya hesaplarından çıktıkları reklamlarla evden kazanç sağlamak isteyen vatandaşları tuzağa düşürüyor.
Geçtiğimiz aylarda anahtarlık, bileklik ve toka gibi ürünler üzerinden gerçekleştirilen ek iş dolandırıcılığında ürün yelpazesi de koronavirüs salgını ile birlikte gelişmiş durumda.
Yapılan onca uyarıya rağmen internet siteleri ve çeşitli sosyal medya uygulamaları üzerinden sahte hesaplar açarak toka, anahtarlık ve çorap paketleme işlerine maske ve dezenfektanı da ekleyen dolandırıcılar tuzağa düşürdükleri çok sayıda kişiden 100 TL ile iki bin TL arasında değişen aralıklarda kapora, ürün ve üyelik bedeli adı altında ücret toplayıp ortadan kayboluyor.
Sosyal medya ve internet üzerinden çeşitli isimlerin sonuna ‘ek iş’ ve ‘paketleme’ uzantılarını koyarak evden ek kazanç sağlamak isteyenleri ağına düşüren dolandırıcılar şikayetlerin çoğaldığı sosyal medya adresleri ve internet sitelerinin ise isimlerini değiştirerek vatandaşları tuzağına düşürmeye kaldığı yerden devam ediyor.
Bu yöntem üzerinden yakın zamanda dolandırılan yüzlerce kişi bulunuyor. Genellikler dolandırıcılara kaptırılan paralar ise kişi başı 100 ile 250 TL arasında değişiyor. Hal böyle olunca çok sayıda mağdur kaptırdıklarının paranın düşük tutarda olmasından kaynaklı savcılığın yolunu tutmayınca bu da dolandırıcıları daha da motive ediyor ve neredeyse aleni bir şekilde bu dolandırıcılık halkası zincirleme şekilde devam ediyor.
Evde ek iş vaadi ile kendisinden basta tek bir ödeme alınacak diyerek 250 TL kapora alındığını sonrasında bu ücrete kargo adı altında 475 TL, vergi adı altında ise 950 TL daha eklendiğini dile getiren bir mağdur, 1500 TL daha istenince bu işi yapmaktan vazgeçip parasını geri isteyince telefonlarının engellendiğini dile getiriyor. AA

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

× Kilisin Sesi' ne hoş geldiniz.