“Türkçe Güzel Konuşma ve Yazma” başlıklı söyleşi

“Türkçe Güzel Konuşma ve Yazma” başlıklı söyleşi

Muallim Rıfat Eğitim Fakültesi tarafından düzenlenen “Türkçe Güzel Konuşma ve Yazma” başlıklı söyleşi, Fakültemiz Dr. Öğr. Üyesi Yakup Alan’ın yönlendiriciliği ve Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Öğr. Üyesi Doç. Dr. Mahmut Abdullah Arslan’ın sunumuyla gerçekleştirildi.
Yunus Emre, Namık Kemal, Cemil Meriç, Attila İlhan gibi Türk edebiyatının önemli isim-lerinin, dilin önemi ile ilgili şiir ve sözlerinden örnekler veren Aslan, genelde dilin, özelde ise Türkçenin insanı ve milleti yükselteceğini belirtti. Geride olan milletlerin dilde de geride olduğunu ve dilin, insanların kendilerini ifade etmesindeki ve karşıdakilere kabul ettirmesin-deki önemini vurguladı.
Türkiye Yazarlar Birliği, TÜİK, PISA vb. ulusal ve uluslararası sınavlar ve araştırma raporla-rından hareketle öğrencilerin okuduklarını anlamada ve yo-rumlamada yaşadıkları prob-lemlere değinen Aslan, Türkiye’yi çağdaş medeniyetler üzerine çıkarmanın Türkçeye ve dile önem vermekle mümkün olabileceğini ifade etti. Okuma kültürü ve alışkan-lığının kazandırılmasında, ailenin ve okul öncesi eğitiminin önemli olduğu; devlete, ailelere, okulla-ra ve öğretmenlere önemli so-rumluluklar düştüğü dile getiril-di. Bilgiye giden yolun kitaplar-dan geçtiğini belirten Aslan, dil becerilerinin geliştirilmesi için kullanılabilecek yöntem, teknik ve uygulamalardan bahsetti.
Türkçenin milletimizin şah damarı olduğunun altını çizen konuşmacı, iyi yazmak ve konuşmak adına ortaokul, lise ve üniversite öğrencileri için ayrı ayrı önerilerde bulundu. En uzun yolun bir adımla başladığı-nın, amatörce de olsa bir spor dalı ile meşgul olmanın, bir enstrüman çalmanın, yabancı dil bilmenin gerekli olduğunun vurgulandığı ve sabırla, inançla, azimle çalışmak gerektiğinin tavsiye edildiği söyleşi teşekkür konuşmaları ile sona erdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

× Kilisin Sesi' ne hoş geldiniz.