PAZARLARDA FİYATLAR EL YAKIYOR

PAZARLARDA FİYATLAR EL YAKIYOR

AK Partililerin “ekonomi toparlanıyor” söylemi pazarda karşılık bulamadı.
Pazarcı maliyetler çok yüksek diye dert yanarken vatandaş ise “Gelirimize göre fiyat yüksek” diyerek isyan etti.
Pazarda mevsimi olmasına karşın domates 3 TL’den satılıyor. Bir demet kıvırcık marulun fiyatı da aynı. Yoksulun patatesi, soğanı vardı. 4 kilogramı 10 TL’den satılan patatesi vatandaş önce poşete doldurtuyor, sonra pahalı geldiğini söyleyip boşalttırıyor. Kuru soğanın 3 kilogramı ise 10 TL’den satılıyor. Pazarcı “Ne yapalım, maliyetler yüksek” diyor, yurttaş ise “Gelirimize göre fiyat yüksek” diyerek isyan ediyor.

PEKİ UCUZLAYACAK MI ?
Muhabirimiz pazarda karşılaştığı manzarayı şöyle anlatıyor, Bazı yurttaşlar turşuluk almak için pazara çıkmış. Kelek, acur 2.5 TL. Ancak iyisi 5 TL’ye çıkıyor. Turşuluk biber de 5 TL. Armut 8, salatalık 4-5 TL’den satılıyor. Yazın vazgeçilmezi taze fasulyenin fiyatı 5 TL’den başlıyor, 10 TL’ye kadar çıkıyor. Gelelim domatese tezgâhlarda 2.5 – 3.5 TL’den de satılıyor.
“Şimdi ucuz olmayacaksa ne zaman olacak” denilen şeftali 7 TL’den satılıyor. Üzümün tam zamanı. Tezgâhlarda çeşit çeşit var. Ancak fiyatı 8 TL. Hepsine aynı fiyat. Yeni yeni çıkmaya başlayan mandalina 3.5 TL’ye satılıyor

FİYATI DUYUNCA BIRAKIYOR
Yoksulun bir patatesi vardı, bir de soğanı. Patatesin fiyatı yüksek, 4 kilogramı 10 TL. Vatandaş önce almaya niyetleniyor, pazarcı poşeti dolduruyor. Sonrasında vatandaş “kalsın” deyip geri döktürüyor. Pazarcı söyleniyor.
Aralarda kilogramı 2.5 TL olan patatesler de var. Ancak iyisinin fiyatı yüksek. Âşık Mahsunu Şerif “yiğit muhtaç olmuş kuru soğana” demiş. Yemeğin olmazsa olmazı. Soğanın 3 kilogramı 10 TL. İyisi böyle. Vatandaş “soğana bu fiyat olur mu?” diye isyan ediyor. Kavun-karpuz fiyatlarına gelince. Kavun ve karpuzun fiyatı değişiyor 5 TL’ye de var, 3 TL’ye de. Taze mısırın 6 tanesi 10 TL’ye satılıyor.

Pazarcılar ne diyor? Genel olarak hepsi “bu fiyatların neresi yüksek” diye söyleniyor. “Bu fasulye, bu bamya nasıl toplanıyor biliyor musunuz?” diye devam ediyor. Ardından, “Mazot, gübre, ilaç, işçi fiyatlarından haberiniz var mı? Her gün zam geliyor. Maliyetler çok yüksek” diye yakınıyor. pazarcılar internet üzerinden siparişle evlere teslimat yapan firmalara tepki gösteriyor.
HABER: ABDURRAHMAN REYHANLI

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

× Kilisin Sesi' ne hoş geldiniz.