OLUMSUZLUKLARIN TATLI YÖNÜ

OLUMSUZLUKLARIN TATLI YÖNÜ

OLUMSUZLUKLARIN TATLI YÖNÜ

Merhabalar

Sıkıntılarımızdan kurtulmak, istediklerimize ulaşmak, hayallerimizi gerçekleştirmek çok zor gibi görülür yaşamımızda. Aslında kolaydır bunları yapabilmek sadece yanlış yollardan gidilince çetrefilli hale dönerler. Matematiği zor yapan formülü bilmemektir. Örneğin 25’ i 5 ‘e bölmenin yolunu bildiğin zaman sana kolaydır. Bilmediğin zaman zordur. Tıpkı bunun gibi sıkıntılardan kurtulmanın, hayallere ulaşmanın da basit bir formülü vardır. Bilmediğin zaman sana çekilmez gelir, ulaşılmaz gelir.

Bizler dünyada yaşıyoruz. Ne cennetete ne de cehennemde yaşamıyoruz. Dünyanın dünyaya göre kuralları var. İyilik var kötülük var, yaz var kış var, gece var gündüz var. Bizlerde hatalarımızla varız. Hatasız insan olmaz olsa da insan değildir zaten. Hata yapabilen bir insan olduğumuz için yaratılanların en mükemmeliyiz. Yaşadığımız olumsuzluklar ,sıkıntılar yaptıklarımızdan ders çıkartabilmek için vardır. Âmâ önemli olan onlardan çıkarılan derstir.

Musibetler bize Allah’tan gelen bir mesajdır.Kul o mesajı farkettiğinde ise musibet biter .Çünkü o musibetten aldığı mesajı anlayınca acısı diner. Bizler savaşlar olmasın, depremler olmasın, sevdiklerimiz gitmesin, iflas etmeyelim, hastalıklar olmasın diyemeyiz. Bunlar bizim büyümemize, gelişmemize, ders çıkarmamıza vesile olan olumsuzluklardır. Bizler bunlarla savaşamayız. Bunlar dünyanın kuralı. Yapraksan ağaçla savaşamazsın. Eğer ağaçla savaşmaya girersen işte o zaman hayatın çekilmez ve zor olur. Geçmişte yaşadıklarımız bizim şu an büyümemize vesile oldu. Yaptığımız hatalar ya da yaşadığımız sıkıntılar gelişmemize sebep oldu. Tıpkı bebek gibi aşı anında acı çekti ,canı yandı istemedi ama aşı  onu ilerde hastalıklardan korudu .Allah’tan gelene teslim olursak , bununla savaşa girmezsek hayatı kolaylaştırmış oluruz. Şu dengeyi unutmamak lazım şükür nasıl nimeti çoğaltırsa, şikâyette olumsuzlukları çoğaltır. Sürekli sürekli şikâyet hayatı çekilmez kılar. Şikâyet olumsuzluklar bitkisine sürekli sürekli su vermektir. Fakat teslim olmak, rıza göstermek o bitkinin kökünü kurutmak olur. Mevlana Hazretleri ne güzel anlatmış bu olayı” kilimi dövenin derdi kilimi dövmek değil üzerilerindeki tozu kiri dökmektir.”

Hayatımızda neyi büyütmek istiyorsak ona odaklıyızdır. Eğer problemleri büyütmekse mesele ona odaklıyızdır. Yok, işimiz güzelliklere yönelmekse, iyilikleri çoğaltmaksa başarılı olmaksa ona odaklıyızdır.

Dünya da işleyen mükemmel bir sistem var. Allah o sistemi çok güzel yönetendir. Sen dalgaysan okyanusa hükmetmeyi planlayamazsın. Dünyanın akışına ayak uydurmak lazım. Dünyayı cennete çevirmek istiyorum olumsuzluklar hiç olmasın olmaz burası dünya çünkü ya da tam tersi burası cehennem olsun o da olmaz.

Dünyaya geldiğimiz andan itibaren bir öğrenme içerisindeyiz. Düşe kalka yürümeyi öğrendik geçmişten günümüze yaşadıklarımız bizleri eğitti.

Spor yaparız acı hissederiz fakat kaslarımız gelişir. Ruhumuz acı çeker ruhumuz gelişir. Yaşadığımız her şey olumsuzuyla ,olumlusuyla bizi eğitir ve geliştirir.

Yazımızın başında formülü bilirsek kolaylaşır demiştik ya peki ne bu formül?

Geçmişe takılmadan geleceğin kaygısını çekmeden sahip olduğun enerjini dağıtmadan anını en verimli şekilde yaşa. İşte bu formülü uygulaya bilirsek hayatı kolaylaştırmış olacağız.

Geçmiş geçti acıların sınavını verdik ve öğreterek geçti güzel anlar özlemle kaldı. Gelecek daha gelmedi nasıl bir sınava tabi olacağımızı bilemeyiz. Bu yüzden geçmiş ve geleceğe takılı kalmazsak yaşadığımız anda tüm enerjimiz kuvvetli olur ve her şey o zaman daha da kolaylaşır.

İyi insanlar, bir musibet geçirdikten sonra daha da iyi olurlar. Frederic Amiel

Büyük musibetler büyük adamların yetiştiği okuldur. Napoleon Bonaparte

Musibet yaradılışımızı takviye etmeye yarayan, bir tılsımdır. Balzac

Musibet, zekâyı eğitir. Victor Hugo

Dert daima insana yol gösterir. Dünyadaki her iş için, insanın içinde ona karşı bir aşk, bir heves ve dert olmazsa; insan o işi yapamaz ve o iş dertsiz, zahmetsiz olarak ona müyesser olmaz. İster dünya, ister ahiret, ister padişahlık, ister ilim, ister astronomi ve ister başka işler için olsun hepsi için, bu böyledir.

Mevlana

Hoş kalın sağlıcakla…

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. çok akılcı ve güzel bir makale olmuş tuba hocam tebrik ediyorum
    bu güzelliğe bir cümle ile katkıda bulunmak isteri.
    DERMAN ARARDIM DERDİME; MEĞERKİ, DERDİM BANA DERMAN İMİŞ.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

× Kilisin Sesi' ne hoş geldiniz.