Mısır’daki idam kararları Gaziantep’te protesto edildi

Mısır’daki idam kararları Gaziantep’te protesto edildi

Gaziantep’te bir araya gelen çok sayıda STK temsilcisi ve üyesi, Mısır’da darbe karşıtı 12 kişi hakkında verilen idam kararını protesto etti.

Gaziantep Mısır Halkıyla Dayanışma Platformu öncülüğünde, ikindi namazının ardından Şahinbey ilçesindeki Ulucami avlusunda toplanan grup pankart açarak, slogan attı.

Grup adına konuşma yapan İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Gaziantep Şubesi Başkan Yardımcısı Murat Şahin, Mısır’da askeri darbenin ardından siyasi muhaliflere yönelik kaçırma, işkence ve infaz gibi hak ihlallerinin devam ettiğini belirtti.

Son olarak önemli siyasi kişilerin de yer aldığı 12 kişi hakkında idam cezasının onandığını hatırlan Şahin, şunları kaydetti:

“Son idam kararları bir kez daha göstermiştir ki şayet dünyadan güçlü bir ses ve tepki verilmez ise şu an Mısır hapishanelerindeki binlerce kişi için durum çok daha kritik bir sürece dönüşecektir. İşkence, taciz, öldürme ve daha onlarca hukuksuzluğun engellenmesi için dünyanın sağduyu sahibi kamuoyu harekete geçmelidir. Ülke liderlerini, açık bir yaşam hakkı ihlali sayılan idamlarla ilgili alınan kararlar konusunda daha duyarlı olmaya davet ediyoruz.”

Şahin, gelecekte benzer ihlallerin yaşanmaması için Mısır’daki siyasi tutukluların serbest bırakılması konusunda genel af önerileri ve insani diplomasi girişimlerine fırsat verilmesini, uluslararası aktörlerin harekete geçmesinin gerektiğini sözlerine ekledi.​​​​​​​

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

× Kilisin Sesi' ne hoş geldiniz.