KİLİS ÖLÜMLÜ KAZALARDA İLK SIRADA

KİLİS ÖLÜMLÜ KAZALARDA İLK SIRADA

Kilis Acil servisimize en sık başvuru sebeplerinden “Motosiklet Kazaları” ve koruyucu ekipman kullanımı ile ilgili acil uzmanı Dr. Murat Tepe yaptığı açıklamada; ilimizde ise 548 ölümlü-yaralanmalı kaza meydana gelmiş, 13 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 804 kişi ise yaralanmıştır. İllere göre ölümlü-yaralanmalı kazaların toplam kazalara oranı incelendiğinde Kilis % 60,88 ile maalesef ilk sırada yer almıştır.
Bu durumun sebebi; ilimizde motosiklet kullanım oranlarının fazla olmasından ve motosiklet kazalarında ölüm ve yaralanma riskinin diğer araçlara göre çok daha fazla olmasından kaynaklanmaktadır.
Motorlu araç kazalarında, motosiklet sürücülerinin normal binek araç sürücülerine göre ölüm riski 35 kat, yaralanma riski ise yaklaşık 8 kat daha fazladır. Ülkemizde yapılan bir çalışmada motosiklet kazası sonucunda hastaneye başvuranların kask ve koruyucu ekipman kullanım oranı yalnızca % 9 olarak bulunmuştur. Kask ve koruyucu ekipman kullanımının bu kadar az olmasının sebebi hem bu konunun yeterince önemsenmemesinden hem de halkımızda bu konuda yeterince bilinç oluşturulmamasından kaynaklanmaktadır. Kask ve koruyucu ekipman kullanmayanlarda hem kafa travması oranı %20 daha çok, hem de travmanın ciddiyet derecesi daha fazla olmaktadır.
Kask ve koruyucu ekipman kullanımının motosiklet kazalarında ölüm ve sakatlık riskini % 60’lara kadar azalttığı bilinmektedir. Kask, gözlük ve eldiven gibi koruyucu ekipman kullanımı konusunda yeterli bilinç oluşması ve denetimlerin arttırılması, hem ölüm oranlarında hem de sakatlık ve iş gücü kayıplarında ciddi oranlarda azalmayı beraberinde getirecektir. Ayrıca motosiklet sürücülerine trafiğe çıkmadan önce ileri sürüş eğitimlerinin verilmesi kaza oranlarını da azaltacaktır” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

× Kilisin Sesi' ne hoş geldiniz.